تست اختلال بازی: آیا شما به بازی کردن اعتیاد دارید؟

نویسنده: Han Solo شنبه 11 خرداد 1398

محققان آکادمیک از دانشگاه‌های انگلستان، آلمان، چین و استرالیا آزمایش روانشناختی جدیدی را به وجود آورده اند که به کاربران اجازه می‌دهد تا تعیین کنند که آیا آنها از "اختلال بازی" رنج می‌برند یا خیر.این اعتیاد اخیرا به عنوان یک نوع بیماری روحی توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) معرفی شده است.

WHO بازی‌های ویدئویی را حتی در مقادیر زیاد به عنوان یک اعتیاد طبقه بندی نمی‌کند. در عوض، مانند سایر انواع اعتیاد، سازمان "اختلال بازی" را به عنوان بازی کردن افراطی که به ضرر بقیه زندگی یک شخص تمام ‌شود بیان می‌کند، معمولا طول مدت آن بیش از یک سال است.
محققان آزمایش آنلاین اختلالات بازی را برای عموم در اینجا قرار داده اند.

تست اختلال بازی

تکمیل این تست حدود پنج تا 10 دقیقه طول می‌کشد و نتیجه را با مقایسه جواب‌های شما و دیگر افراد شرکت کننده در این آزمون، ارائه می‌دهد. نتیجه این تست به شما نمی‌گوید که اختلال دارید، بلکه به شما فرصتی داده می‌شود تا ببینید که چگونه در مقایسه با دیگر بازیکن‌ها عمل می‌کنید، به شما نشان می‌دهد که آیا سبک بازی کردن شما طبیعی است یا خیر. نمودار همچنین انگیزه‌های شما از بازی کردن را تخمین می‌زند، همانطور که در بالا دیده می‌شود.

به گفته سازمان سلامت جهانی، اختلال بازی، "یک الگوی رفتار بازی (بازی‌های دیجیتال یا بازی های ویدئویی) است که با اختلال در کنترل بازی‌ کردن مشخص می‌شود، افزایش اولویت دادن به بازی به فعالیت‌های دیگر، تا حدی که بازی بیشتر از سایر کارها اهمیت پیدا کند و منافع و فعالیت‌های روزمره مختل شود، و ادامه یا تشدید بازی کردن با وجود وقوع پیامدهای منفی از نشانه‌های این اعتیاد است ".
در مقاله جدید منتشر شده توسط مجله بین المللی سلامت و اعتیاد، هفت محقق از شش دانشگاه  آزمایش جدیدی را با بیش از 550 بازیکن اروپا و چین امتحان کردند. از بین این افراد، 36 نفر ( 6.4 درصد) معیارهای تشخیصی WHO برای اختلال بازی را دارا بودند. این آزمایش بزرگترین مطالعه در حال حاضر راجع به این بیماری است.
این مقاله یادآوری می‌کند که هدف اصلی به رسمیت شناختن این بیماری تشخیص اختلال بازی نیست بلکه برای ارزیابی شدت آن و اثرات مضر آن بر زندگی بازیکنان است.

هالی پونتز، روانشناس دانشگاه تاسمانی، نویسنده اصلی این مقاله، جایزه Durand Jacobs سال 2016 دانشگاه McGill کانادا را برای همکاری و کمک به روانشناسی رفتارهای اعتیاد آور دریافت کرده است.

برونو اشیوینسکی، مدرس بازاریابی در Birkbeck، دانشگاه لندن، درباره این تحقیق می‌گوید: "ما می خواهیم درک کنیم که چه زمانی بازی کردن تبدیل به یک مشکل سلامتی می‌شود و چه عواملی در توسعه اختلالات بازی با در نظر گرفتن متغیرهای جامعه شناختی، شخصیت افراد و انگیزه‌های شخصی موثر است. ما امیدواریم که هزاران نفر در مراحل بعدی این تحقیق به ما کمک کنند."
شرکت ESLGaming، یکی از شرکت‌های ورزش‌های الکترونیکی، تعدادی از بازیکنان خود را وادار به انجام این تست کرد. رودریگو سمول، رئیس اجرایی این شرکت، گفت: "ESL می‌خواهد از بازی کردن وظیفه شناسانه حمایت کند. ما بدنبال دنیایی هستیم که هر کس می تواند برای خودش کسی باشد و کسی بودن بدان معنی است که شما می‌توانید به بازی کردن متعهد باشید، اما همچنین با خانواده خود وقت بگذرانید و بین زندگی خود به عنوان یک گیمر و زندگی روزمره خود یک توازن مثبتی ایجاد کنید."

یکی دیگر از یافته‌های این مطالعه شامل این واقعیت است که بازیکنان به طور میانگین 12 ساعت در هفته را صرف بازی کردن می‌کنند و تقریبا نیمی از این آمار مربوط به تعطیلات آخر هفته است و تفاوت‌های زیادی بین عادت‌ها و نگرش‌های جامعه آماری کشور چین و اروپا وجود دارد.
پروفسور کریستین مونتاگ، رئیس گروه روانشناسی مولکولی دانشگاه Ulm در آلمان، درباره این مطالعات می‌گوید: "بازی کردن بیش از حد در حال حاضر یک خطر سلامتی جدی در کشورهای آسیایی و یک مشکل در حال ظهور در اروپا است. به منظور انجام مطالعات بین المللی با پوشش بالا، ما ابزار جدیدی در یک روش فرهنگی متقابل طراحی کردیم."

اعلام نتایج

نتایج این تست جایگزین مشاوره روانشناسی نیست اما عادت‌های بازی کردن شما را بررسی و امتیازدهی می‌کند. همانطور که در سایت توضیح داده شده است، امتیاز 7 یا بالاتر (ماکسیمم امتیاز 20 است.) نشان دهنده احتمال دچار شدن به اختلال بازی است.
ما در شرکت واج به عنوان جمع کوچکی از جامعه گیمرها، در این تست مشارکت کردیم و نتایج جالبی بدست آوردیم. می‌توانید نتایج خودتان را بعد از انجام تست با نتایج ما مقایسه کنید و نمره خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

مهسا: محتوا نویس بازی مرتال کمبت و بازی‌های فایتینگ 10/20
احمد: گیمر واج 20/20
نیما: برنامه نویس اندروید 10/20
علیرضا: محتوا نویس بازی‌‌ دوتا 14/20
علی: مشاور و ناظر کیفی 8/20
احسان: محتوا نویس مسابقات E-Sports و بازی‌های شوتینگ 12/20
میلاد: محتوا نویس مسابقات E-Sports و بازی‌های موبا 5/10
سهیل: برنامه نویس موبایل 7/20
نازنین: برنامه نویس موبایل 6/20
علی: برنامه نویس سایت 16/20
 

تگ ها:

Gaming

دیگر مطالب پیشنهادی:

متن دیدگاه

برای ارسال نظر ابتدا باید وارد سایت شوید.

نظرات کاربرها:

NooBShot  | دوشنبه 13 خرداد 1398
https://do-i-play-too-much-videogames.com/survey/wznn9s7zcy7r/8yr8wul6lop4 نمره من 19 شد