پایان کار نمایشگاه IGC 2019

نویسنده: Alireza Shams دوشنبه 11 شهریور 1398

در جریان برپایی نمایشگاه IGC 2019، رویدادهای مختلفی در جریان بود که به طور خلاصه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

نمایشگاه IGC که به طور سالانه برگزار می‌شود، این بار نیز شاهد استقبال علاقه‌مندان به بازی‌های ویدئویی بود. سالن برگزاری نمایشگاه، واقع در خیابان حجاب، در بیشتر اوقات روز، مملو از جمعیت بازیکنان و یا همراهان آن‌ها بود که برای شرکت در مسابقات مختلف در آن‌جا حضور یافته بودند.
اکثر غرفه‌ها جهت برگزاری تورنومنت‌ها اشغال شده بود اما برخی از آن‌ها جهت معرفی برنامه‌ها و خدمات به علاقه‌مندان توسط شرکت‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته بود. رانی به عنوان حامی اصلی این مسابقات، غرفه‌ای بزرگ در مرکز سالن بود که نوشیدنی‌های مختلفی را در اختیار خریداران قرار می‌داد. شرکت واج نیز با پخش مسابقات مختلف، معرفی بازی کارتی جدید و آشنا سازی علاقه‌مندان با برنامه‌های خود جهت حمایت از بازیکنان رشته‌های مختلف، حضور فعالی در این نمایشگاه داشت.
با شروع مسابقات مختلف از جمله در رشته‌های FIFA و PES شور و هیجان سالن مسابقات به اوج خود می‌رسید. صحنه‌های مهیج زیادی از تقابل تیم‌های مختلف که از اقصی نقاط ایران در این تورنومنت شرکت کرده بودند، به چشم می‌خورد. تشویق‌های جالب و خوشحالی‌های بعد از گل بازیکنان و همراهان و هوادارانشان که در کنار گزارش زندۀ بازی نقش‌آفرینی می‌کرد، برای دقایقی، کل سالن را به لرزه در می‌آورد.
استقبال از این تورنومنت به نحوی بود که آقایان سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و سید صادق پژمان، رئیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای شخصاً از این مجموعه دیدار کردند. البته با نزدیک‌ شدن به مراحل پایانی بازی‌‌های FIFA و PES، سالن نمایشگاه شاهد حضور یک مهمان ویژۀ دیگر نیز بود. آقای مهدی تاج که سکان هدایت فدراسیون فوتبال را در دست دارد با حضور در محل برگزاری این رویداد از غرفه‌های مختلف نمایشگاه دیدن کرد.
در کنار دو بازی FIFA و PES که به نظر، تمام تمرکز برگزارکنندگان و حاضران را به خود جلب کرده بودند، تورنومنت‌های دیگری نیز در جریان بودند. مسابقات CS:GO، Dota 2، Clash Royale و Quiz of Kings از دیگر رشته‌ها بودند که حواشی زیادی در راستای برگزاری آن‌ها رقم خورد.
پس از انجام بازی‌های ابتدایی مسابقات Dota 2، تیم‌های راه‌یافته به مراحل پایانی تصمیم گرفتند به علت کمبود جا و کیفیت پایین سیستم‌ها و سر و صدای بالای گزارشگران و بازیکنان و هواداران FIFA و PES که به نوعی آن‌ها را مخلّ آرامش خود تلقی می‌کردند، سالن را ترک کنند و ادامۀ مسابقات تورنومنت Dota 2 را در جای دیگری یعنی گیم نت Se7en (سِوِن) پیگیری کنند.
عدم برخورد با بازیکنان خاطی که بعضاً خوشحالی خود را با تحقیر حریف ترکیب کرده بودند و از سوی سازمان حامی مسابقات FIFA حمایت می‌شدند، نکته‌ای بود که ذوق بسیاری از شرکت‌کنندگان را کور کرد. واکنش‌های برخی از تماشاگران نسبت به این حرکات مشمئزکننده، با برخورد مسئولین برگزاری و داوران مواجه شد که این عمل به شایعۀ ارتباط برخی مسئولین با سازمان حامی مسابقات FIFA دامن می‌زد.
در رشتۀ CS:GO تیم‌های خوبی شرکت کرده بودند که گل سرسبد آن‌ها تیم For Glory بود. این تیم به رهبری آرش “Rashness” سروش با ترکیبی از بهترین بازیکنان ایران پا به مسابقات گذاشته بود و آماده بود تا یک مقام قهرمانی دیگر را به کلکسیون افتخارات خود اضافه کند. اما همانند مسابقات Dota 2، بازی CS:GO نیز از امکانات ضعیف موجود، بی نصیب نبود. پخش مسابقات در مپ سوم یکی از بازی‌های حساس در مراحل پایانی، به علت پخش یکی از بازی‌های نه چندان مهم FIFA قطع شد تا علاوه بر سر و صدای بالای بازیکنان و تماشاگران FIFA، تیم‌های حاضر در تورنومنت CS:GO با نوعی بی احترامی روبه‌رو شوند. شایان ذکر است که بسیاری از بازیکنان به دنبال این سهل‌‌انگاری‌ها و کوتاهی‌ها، علاقه‌‌ای به شرکت در تورنومنت‌های داخلی ندارند. کمبود امکانات، تأخیر و یا عدم پرداخت جوایز، عدم حمایت و همراهی از سوی مسئولین و بالا بودن مخارج، دلایلی هستند که موجب دلسردی آن‌ها شده است.
بازی‌های Clash Royale و Quiz of Kings هم به شکلی ابتدایی و با کمترین پوشش ممکن برگزار شدند تا بازیکنانی که از شهرهای مختلفی آمده بودند، چیزی جز مسابقات خود را به خاطرات نسپرند. البته افرادی که با مبحث E-Sports آشنایی دارند، به طور کلی در رابطه با حضور غرفۀ Quiz of Kings به عنوان بخشی از E-Sports نظر متفاوتی داشتند و آن را قابل قیاس با بازی‌های E-Sports نمی‌دانستند.
در پایان روز اختتامیه، مسئولین برگزاری نمایشگاه از محمدرضا احمدی، مجری مشهور صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران دعوت به عمل آوردند تا با حضور در مراسم اختتامیه، مراسم اهدای جوایز را آغاز کند که با قهر این مجری و بیان کلماتی طعنه آلود و تحقیر آمیز نسبت به گیمرها از سوی او منتفی شد. داستان از این قرار بود که آقای مجری در جریان پایان مسابقات FIFA به طور مکرر از جمعیت حاضر درخواست تشویق و دست زدن می‌کرد که پس از مدتی، با واکنش منفی حضّار روبه‌رو شد و این مجری با بیان جملۀ "الحق که همتون گیمرید" صحنه و سالن نمایشگاه را ترک کرد. در پایان این نمایشگاه، برندگان رشته‌ها و جوایز مختلف مشخص شدند و تیم‌ها و نفرات اعزامی خود را آماده جهت اعزام به مسابقات بین‌المللی کردند. حواشی موجود در این نمایشگاه با پایان کار آن خاتمه نیافت و واکنش‌های زیادی را در بستر شبکه‌های مجازی به دنبال داشت.

به نظر نگارنده، جشنوارۀ امسال نکاتی را در خود جای داده بود که بیشتر از دیگر مسائل به چشم می‌آمد:

نکات مثبت:

1- قابل دسترس بودن مکان نمایشگاه

2- تهویۀ مناسب با توجه به جمعیت حاضر

3- نور مناسب و فضای نسبتاً مناسب

4- سرگرمی‌های مناسب و قابل دسترس

نکات منفی:

1- عدم اطلاع‌رسانی مناسب

2- برخورد مغرضانۀ برخی مسئولین و داوران در مواجهه با افراد مختلف

3- صدای بلند و خارج از کنترل مسابقات FIFA و PES

4- کم توجهی به بازی‌های PC

5- فاصلۀ نسبتاً زیاد سرویس‌های بهداشتی از محل برگزاری نمایشگاه

6- عدم درک مناسب از ماهیت E-Sports

7- عدم وجود دوربین‌های امنیتی

برای مشاهدۀ اخبار بیشتر در زمینۀ Gaming روی این‌جا کلیک کنید.

تگ ها:

IGC Dota 2 CS:GO PES Fifa Quiz of Kings Clash Royale

دیگر مطالب پیشنهادی:

متن دیدگاه

برای ارسال نظر ابتدا باید وارد سایت شوید.

نظرات کاربرها:

SMART GAMER  | شنبه 16 شهریور 1398
پس انقدر ها هم وضعیت خوب نبوده