مصاف نابرابر Open AI و OG

نویسنده: Milad دوشنبه 26 فروردین 1398

فضای مجازی پر شده از خبر باخت تیم OG, قهرمان سال 2018 مسابقات جهانی Dota 2 به یک سری بات (Bot).
شنیدنش شاید خنده‌دار باشه ولی OG دو  بازی پشت سر هم به این تیم مغلوب شد.

Team OG


اسم این تیم Open AI هستش. کار کمپانیش کار با سیستمهای هوش مصنوعیه‌. شعارشون هم اینه که " ماموریت Open AI اطمینان حاصل کردن از سیستم های هوش مصنوعیشون با کمترین هزینه‌ها و با انجام اعمالی ارزشمند بتونه کارایی بکنه که به درد بشریت بخوره ". 
حالا به صورت نمادین تیمی رو در Dota 2 طراحی کردند که ببینن می‌تونن تیم قهرمان دنیای Dota رو شکست بدن یا نه که خیلی راحت از پسش براومدن. تیم رو یجوری طراحی کردن که از هوش مصنوعی بهره میبرن و مدام در حال یادگیری و مطالعه هستن، از اشتباهاتشون درس می‌گیرن و سعی می‌کنن اشتباهاتشون رو اصلاح کنن.
اگه ویدیوی هر 2 مسابقه OG و Open AI رو ببینید براتون آشکار می‌شه که تیم ربات‌ها در اوایل بازی دچار اشتباهات زیادی می‌شن ولی هرچی به آخرای بازی نزدیک می‌شیم می‌بینیم که سطح اشتباهات به پایین ترین سطح میاد. حالا می‌خوایم یه کم ریزبینانه‌تر به قضیه نگاه کنیم.
از اوایل بازی شروع می‌کنیم؛ بات‌ها شروع می‌کنن به مکالمه با حریفاشون!
یجورایی یه Trash Talk کوچولو می‌کنن و میگن به احتمال 80 درصد می‌بریمتون!
این نشون دهنده اینه که حتی برای ارتباطشون با حریفا هم برنامه ریزی شده هستن و هوش مصنوعیشون یه جاهایی تشخیص میدن که حتی با حریفاشون حرف بزنن.(1)
یه جای دیگه Riki از تیم OG، Crystal Maiden که یک بات هست رو میکشه و Crystal میگه: " I Didn’t see that coming! " و سریع واکنش نشون میده.(2)
یه جایی از بازی Sven از تیم Open AI لحظاتی وسط Fight مکث میکنه و هیچ حرکتی انجام نمیده. هر کسی این صحنه رو ببینه با خودش میگه خب این یک بات هست و طبیعیه که یه کم احمق باشه. اما این ظاهر قضیه هستش، درواقع اون مکث Sven رو میشه اینجوری توضیح داد که منحصرا اون شرایط براش جدید و تعریف نشده بود و انگار توی اون یکی دو ثانیه داشت شرایط رو محاسبه می‌کرد و براش برنامه ریزی می‌کرد.(3)
نکته‌ی بعدی اینه که بات‌ها خیلی هوای همدیگرو دارن!
به یک شکل منطقی و حساب شده در صورت ممکن بودن همدیگرو Save میکنن.(4)
Dive های اصولی و بر مبنای منطق انجام میدن. طبق محاسبات دقیقی که دارن و اینکه Limit هیروی خودشونو خوب میدونن پس تصمیم میگیرن که اون کارو انجام بدن یا ندن.
یکی دیگه از نقاط قوتشون اینه که در طول بازی با توجه به تغییر جریان و روند بازی با حفظ هماهنگی کامل تیمی، تغییر Position میدن. اتحاد خیلی خوبی دارن.
جایی از بازی برای اغوای Slark از تیم OG , بات‌ها با Courier بازی می‌کنن و اون رو تکون میدن و از اون به عنوان طعمه استفاده میکنن. که واقعا کار هوشمندانه‌ایه و در حالت عادی نیازمند هماهنگی، استراتژی و کمی مهارت هست.(5)
به آیتم‌های Aura دار که یه محدوده ای رو پوشش میدن و همچنین کاربرد تیمی دارن توجه زیادی دارن و استفاده میکنن.
یه جای دیگه از بازی Crystal Maiden از تیم Open AI با آیتم Shadow Amulet هنرنمایی میکنه و به زیبایی هم فرار میکنه و حتی یجورایی هم نقش یک طعمه رو ایفا میکنه. نه تنها نمی‌میره بلکه با خریدن وقت، باعث میشه هم تیمیاش برسن و هیرویی که دنبالش میکرد رو بکشن. این نشون میده که چقدر خوب توی محاسبه کردن دقیق عمل میکنن. آدم ها میتونن اشتباه کنن اما بات‌ها نه.(6)
بخوایم از نقاط ضعفشون حرف بزنیم میتونیم بگیم اگه یه جاهایی Vision کافی روی هیروهای حریف نداشته باشن و یا در مقابل هیروهای Invisible از خودشون ضعف نشون میدن، یا مثلا در مقابل هیروهایی که میتونن ساختار فیزیکی زمین بازی رو تغییر بدن (مثل Earthshaker) ضعف دارن و یجورایی سردرگم عمل می‌کنن.
در کل نقاط قوتشون مثل جاهای دیگه‌ای که ربات‌ها به جای انسان‌ها  کار می‌کنن خیلی بیشتر از نقاط ضعفشونه و به نظر میرسه میتونن خیلی کارآمد باشن و میشه از اون‌ها اطلاعات کارآمدی رو به دست آورد.

با کلیک رو این لینک می‌تونید خبرهای بیشتری رو در زمینه Gaming مشاهده کنید.

(1): ثانیه 20 تا 30 شروع بازی
(2): دقیقه 38 تا 45
(3): ثانیه 47 تا دقیقه 1
(4): 7:45 تا 7:55
(5): 14:18
(6): 15:38

برای دیدن ویدیو کلیک کنید.

تگ ها:

Open AI Dota2 OG

دیگر مطالب پیشنهادی:

متن دیدگاه

برای ارسال نظر ابتدا باید وارد سایت شوید.

نظرات کاربرها:

Solo.Smile  | پنج‌شنبه 20 تیر 1398
سپانسر Dota ۲ میخام گیمر میخایید؟