Dota 2 | مروری بر آن‌چه در The International 2019 گذشت

نویسنده: Alireza Shams سه شنبه 5 شهریور 1398
با جمع‌آوری بیش از 34 میلیون دلار جهت تقسیم میان تیم‌های شرکت‌کننده، هیجان در میان هواداران Dota 2 به اوج خود رسید. تورنومنت The International 2019 آغاز شد.

طبق سنت سال‌های اخیر، این تورنومنت در دو مرحلۀ گروهی و حذفی برگزار شد که با قرعه‌کشی در ابتدای کار، تیم‌های شرکت کننده از تیم‌های رقیب خود با خبر شدند.

مرحله گروهی

گروه A

تیم‌های دو گروه مسابقات The International 2019


گروه A از تیم‌های مدعی تشکیل شده بود که بیشترین شانس را برای قهرمانی داشتند. تیم‌های Newbee، Alliance و Team Liquid پیش از این موفق شده بودند برای یک‌بار به مقام قهرمانی TI دست پیدا کنند. به اعتقاد بسیاری از تحلیل‌گران و بازیکنان Dota 2، Team Secret با توجه به عملکرد ویران‌گر خود و یکه تازی در آخرین فصل Dota 2، بخت اول قهرمانی در TI9 به شمار می‌رفت. بخت بعدی صعود و درخشش در این گروه تیم چینی PSG.LGD بود که به همراه Team Secret و با قدرت‌نمایی خود به عنوان تیم‌های اول و دوم از این گروه صعود کردند. اما این TI هم مانند سال‌های قبل لبریز از اتفاقات جالب و جذاب و غیر قابل پیش‌بینی بود. عملکرد ضعیف Team Liquid، قهرمان The International 2017 و همگروه شدن با Chaos Esports Club از جمله نکاتی بود که توجه طرفداران این تیم را به خود جلب می‌کرد. حضور Team Liquid در تورنومنت‌های سال‌های اخیر با عضویت Matumbaman عاملی بر رقم خوردن خاطرات شیرین برای هواداران این تیم بود و پس از جدایی او از این تیم و پیوستنش به Chaos Esports Club، بازی این دو تیم را به یک جدال حیثیتی تبدیل کرد. علاوه بر این‌ها دو تیم در این گروه از کاپیتانی ایرانی‌الاصل بهره می‌بردند. تیم‌های Alliance با هدایت آیدین سارکوهی و Team Liquid با هدایت کورو صالحی در این مسابقات حاضر شدند.
با پایان مرحلۀ گروهی، چهار تیم PSG.LGD، Team Secret، Newbee و TNC Predator به Upper Bracket صعود کردند و تیم‌های Alliance، Mineski، Team Liquid و Keen Gaming در Lower Bracket به کار خود ادامه دادند. در نهایت تیم Chaos Esports Club با کسب رتبۀ نهم از صعود به مرحلۀ حذفی بازماند.

گروه B

نتایج دور گروهی مسابقات The International 2019


هرچند در نگاه اول کفۀ ترازوی قدرت به سمت گروه A سنگینی می‌کرد اما نباید از این نکته غافل شد که در مسابقات The International، تیم ضعیف معنا ندارد. این گروه نیز تیم‌های قدرتمندی را در خود جا داده بود؛ تیم‌های OG، EG و Na’vi در گذشته، تجربۀ قهرمانی در مسابقات The International را به اندوخته‌های خود اضافه کرده بودند، تیم Virtus Pro که در سال‌های اخیر در منطقۀ CIS بی‌رقیب بوده و همواره از قدرتمندترین تیم‌های Dota 2 در طول DPC به شمار می‌رود و به دنبال شکستن طلسم عدم موفقیت در مسابقات The International بود، تیم Vici Gaming به رهبری اسطورۀ Dota 2 کشور چین یعنی rOtk سال بسیار خوبی را پشت سر گذاشت و رقابت تنگاتنگی با دیگر نمایندۀ قدرتمند چین یعنی PSG.LGD داشت. دیگر تیم مدعی این گروه، قطب Dota 2 آمریکای شمالی یعنی Evil Geniuses بود که به دنبال درخشش در این تورنومنت بود و به نتیجه‌ای کمتر از قهرمانی رضایت نمی‌داد. دیگر تیم مدعی این گروه، تیم OG بود که برای دفاع از عنوان قهرمانی سال گذشتۀ خود پا به این مسابقات گذاشته بود و سعی داشت تاریخ را دوباره تکرار کند. تقابل هم‌تیمی‌های سابق در این گروه هم بسیار مهیج بود. تیم Evil Geniuses یک‌بار با رهبری PPD که حالا در تیم NiP فعالیت می‌کند موفق به کسب قهرمانی در مسابقات The International 2015 شده بود اما این کاپیتان مغرور پس از درگیری و اختلاف نظر با ستارۀ تیم یعنی Sumail تصمیم به ترک این تیم گرفت. این تنها تقابل دراماتیک EG در طول مرحلۀ گروهی نبود. تیم OG نیز به نوبۀ خود با تیم EG درگیر بود و پس از آن‌که Fly و S4 به طور ناگهانی این تیم را به مقصد EG ترک کردند، خصومت‌هایی بی‌سابقه در میان دوستان سابق حاضر در این دو تیم پدید آمد. با پایان بازی‌های تأثیرگذار مرحلۀ گروهی، تیم‌های OG، Vici Gaming، Evil Geniuses و Virtur Pro به Upper Bracket و تیم‌های Infamous Gaming، Fnatic، Natus Vincer و Royal Never Give Up به Lower Bracket صعود کردند. تیم NiP نیز نتوانست رتبه‌ای بهتر از جایگاه نهم کسب کند تا رویای PPD برای کسب دومین Aegis، به واقعیت نپیوندد.

 

مرحلۀ حذفی

دور اول Lower Bracket

اشتباه عجیب آیدین سارکوهی در مسابقات The International 2019


طبق روال هر ساله، چهار بازی اول Lower Bracket به صورت تک‌بازی و تک‌حذفی برگزار شد؛ بازی Alliance و RNG شاهد رقم خوردن یکی از عجیب‌ترین اتفاقات و خطاهای تاریخ Dota 2 بود. در زمانی که دو تیم مشغول Pick و Ban و چینش Draft خود بودند، آیدین سارکوهی، کاپیتان تیم Alliance به صورت اتفاقی به جای Ban کردن Gyrocopter، این Hero را Pick کرد و تیم را در شوک فرو برد. البته بازیکنان Alliance تمامی تلاش خود را کردند تا اجازه ندهند این اشتباه مضحک باعث حذف زودهنگام آن‌ها از عرصۀ رقابت‌ها شود اما عدم تمرکز و اشتباهات پیاپی آن‌ها پایانی بود بر حضور پر امید این تیم محبوب در TI9. شوک بعدی صعود دو تیم Infamous Gaming و Mineski بود که در برابر رقبای قدرتمند خود یعنی Keen Gaming و Na’vi به برتری رسیدند. در آخرین بازی از این مرحله، Team Liquid موفق شد تا در بازی سرنوشت‌ساز خود مقابل Fnatic این تیم را شکست دهد و با پایان این مرحله، تیم‌های RNG، Team Liquid، Infamous و Mineski به مرحلۀ بعدی Lower Bracket راه یافتند.

مرحلۀ یک‌چهارم نهایی Upper Bracket

پیروزی EG برابر Team Secret در مسابقات The International 2019


سری اول از Upper Bracket با مصاف دو تیم با سابقۀ PSG.LGD و VP شروع شد که نتیجۀ آن نتوانست مرهمی بر زخم‌های تیم بحران‌زدۀ Virtus.Pro بگذارد و تیم PSG.LGD موفق شد با تکیه بر استراتژی‌های استوار خود، با نتیجۀ 0-2، تیم Virtus Pro را کنار بزند و آن‌ها را به Lower Bracket بفرستد. به دنبال این سری، تیم‌های Vici Gaming و OG نیز توانستند طبق انتظارات، فاتح نبرد خود با تیم‌های TNC و Newbee باشند. بازی آخر Upper Bracket بین دو تیم EG و Secret هم حساسیت بالایی داشت و در پایان آن و بر خلاف آن‌چه پیش‌بینی می‌شد، تیم EG موفق شد با نتیجۀ 2-1 از سدّ مستحکم Secret عبور کند.

دور دوم Lower Bracket

حذف زودهنگام Virtus.Pro در مسابقات The International 2019


با آغاز دور دوم بازی‌های Lower Bracket، هیجان به اوج خود رسید. در سری اول این بازی‌ها تیم Virtus.Pro در تلاش بود تا با عبور از سدّ تیم نه چندان مطرح Royal Never Give Up روحیۀ از دست رفتۀ خود را بازیابد، اما در کمال ناباوری با نتیجه‌ای بهتر از شکست دو بر صفر روبه‌رو نشد تا آیندۀ این تیم پس از مسابقات The International در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد. پیروزی قاطعانۀ Team Liquid در مقابل TNC Predator هم نویدبخش بازگشت این تیم به دوران اوج خود و یادآور مسیر قهرمانی این تیم در TI7 بود که از Lower Bracket می‌گذشت. تیم Infamous هم که ترکیب آن را بازیکنانی از بولیوی و پرو تشکیل داده بودند و با تلاش فوق‌العادۀ خود ( این تیم با کمترین امکانات و با Ping time 200 ms، به TI راه یافته بود.) و به این مرحله رسیده بودند، توانستند یک بار دیگر و با محوریت Safe Lane Carry خود یعنی K1 Hector به یک پیروزی دیگر دست یابند و ورژن آمریکایی Newbee را از گردونۀ مسابقات خارج کنند. در

آخرین سری از این مرحله، دو تیم Mineski و Secret در مقابل یک‌دیگر صف‌آرایی کردند. این سری از بازی‌ها که به اعتقاد بسیاری، جذاب‌ترین سری بازی در کل مسابقات The International 2019 به حساب می‌رود، شاهد پرجنب و جوش ترین درگیری‌‎ها، Comebackها و دراماتیک‌ترین صحنه‌های ممکن بود که بینندگان را پای گیرنده‌های خود میخکوب می‌کرد. در طول سه بازی که بسیار به یک‌دیگر شبیه بودند، این Team Secret بود که توانست از پس حریف چغر و بدبدن خود برآید. به عقیدۀ بسیاری از آنالیزورها، Mineski برندۀ هر سه بازی بود اما تنها مشکل این تیم پایان دادن به سایۀ سنگین Secret و تخریب Ancient حریف بود. فشار این بازی به حدّی بالا بود که کاپیتان Team Secret یعنی Puppey برای لحظاتی پس از کسب اولین پیروزی نسبت به عملکرد Mid Laner این تیم اخم کرد و سری به نشانۀ تأسف تکان داد و با چشم‌غرّه‌های خاص خودش نشان داد که برای قهرمانی پا به مسابقات گذاشته و علاقه‌ای به تماشای لغزش و نمایش ضعیف بازیکنان تیمش ندارد.

مرحله نیمه‌نهایی Upper Bracket

پیروزی PSG.LGD مقابل VG در بازی خانگی در مسابقات The International 2019


مرحلۀ نیمه‌ نهایی Upper Bracket با بازی دو تیم PSG.LGD و Vici Gaming و با بیشترین استقبال ممکن از سوی هواداران چینی این دو تیم آغاز شد. بازیکنان این دو تیم در هنگام ورود به سالن مسابقات به شدت از سوی هواداران این دو تیم قدرتمند مورد تشویق قرار گرفتند و آمادۀ برگزار کردن یکی از دیدارهای کلاسیک این تورنومنت شدند. بازی اول از این سری، به طرز عجیبی یادآور دوران اوج تیم‌های چینی در سال‌های گذشته بود که بازی‌هایی Farm محور ارائه می‌دادند و علاقه‌ای به بازی رو به جلو و درگیری مستقیم با تیم حریف نداشتند. در پایان این ماراتن، تیم PSG.LGD موفق به کنار زدن VG شد تا شاگردان rOtk کار خود را در Lower Bracket دنبال کنند.
سری بعدی از بازی‌های نیمه‌‌ نهایی از جذابیتی تاریخی برخوردار بود. دو تیم OG و EG که یکی از به یاد ماندنی ترین بازی‌‎های تاریخ مسابقات The International را در سال 2018 در مقابل یک‌دیگر به نمایش گذاشته بودند، این بار هم باید در مراحل پایانی TI به مصاف یک‌دیگر می‌رفتند. هرچند متلک اندازی‌های در جریان بازی به قوت خودشان باقی مانده بودند، اما به نظر می‌رسید آتش کدورت‌ها میان بازیکنان OG و EG مقداری فروکش کرده باشد و نگاه نه چندان خشمگین N0tail به Fly در پایان بازی، بر این موضوع صحّه گذاشت. این بار هم این دو تیم در پایان سری بازی‌های حساس خود، نتیجۀ سال گذشته را تکرار کردند و این OG بود که بار دیگر با سربلندی از سالن مسابقات خارج می‌شد.

دور سوم Lower Bracket

شکست Infamous مقابل Secret در مسابقات The International 2019


تیم Liquid برای محک زدن توانایی‌های خود در این مرحله باید با RNG دست و پنجه نرم می‌کرد. تیم RNG که توانسته بود با حذف دو تیم محبوب Alliance و VP به این مرحله راه یابد، بر آن بود تا با حذف Team Liquid از این بازی‌ها، شگفتی ساز مسابقات The International امسال لقب بگیرد اما این Team Liquid بود که با ادامۀ روند روبه‌رشد خود و هماهنگی بالای بازیکنان، توانست با نتیجۀ 2-0 مسیر پیشروی Royals Never Give Up را خاتمه دهد.
همانند تیم RNG، تیم Infamous هم به نمایندگی از آمریکای جنوبی سعی در درخشش بیشتر خود در عرصۀ بزرگان Dota 2 داشت اما عطش Team Secret برای جبران عملکرد لغزندۀ خود به حدی بود که اجازۀ خودنمایی را به Infamous Gaming نداد و مقدّمات خروج این تیم از TI را فراهم کرد.

دور چهارم Lower Bracket

حذف EG توسط Team Liquid در مسابقات The International 2019


با صعود Team Liquid و Team Secret به دور بعدی مسابقات، انتظار تیم‌های Evil Geniuses و Vici Gaming برای آشنایی با حریفانشان به پایان رسید. تیم EG و Team Liquid در شرایطی به مصاف یک‌دیگر رفتند که شرایط روحی کاملاً متفاوتی را تجربه می‌کردند. تیم Evil Geniuses که امید اول منطقۀ آمریکای شمالی محسوب می‌شود، بازی آخر خود را به رقیب اصلی خود باخته بود و شانس بازگشت خود به بازی‌ها و رسیدن به مرحلۀ پایانی را کمرنگ‌تر از همیشه می‌دید، اما Team Liquid با تکیه بر تجربۀ TI7، تمام بازی‌های خود در Lower Bracket را بدون باختن حتی یک Game، با پیروزی پشت سر گذاشته بود. در پایان هم این یاران Kuroky بودند که با عبور از پسران بد EG موفق به راهیابی به مرحلۀ پنجم Lower Bracket شدند.
در سری بعدی از بازی‌های Lower Bracket، دو ابرقدرت Dota 2 یعنی VG و Team Secret به دنبال پیشروی در روزنۀ پیش روی خود بودند. به نظر می‌رسید که Vici Gaming هم از لحاظ روانی، دست کمی از Evil Geniuses ندارد و با شکست 0-2 مقابل Team Secret به کار خود در TI9 پایان دادند. 

دور پنجم Lower Bracket

آمادگی دو کاپیتان با سابقۀ Team Liquid و Team Secret در مسابقات The International 2019


سری بازی‌های دو تیم Liquid و Secret تقابل دو تیم از پرطرفدارترین تیم‌های تاریخ Dota 2 و دو تن از با تجربه‌ترین کاپیتان‌های Dota 2 بود. کاپیتان‌های این دو تیم که در برهۀ زمانی کوتاهی به عنوان هم‌تیمی و در قالب Team Secret یکی از مهیج‌ترین Line-upهای تاریخ را تشکیل داده بودند، اکنون به عنوان دو رقیب دیرینه باید تیم خود را در مسیر پیروزی، رهبری می‌کردند. آمادگی ذهنی بازیکنان Team Liquid و درخشش دو فوق ستارۀ این تیم یعنی w33 و Miracle- سبب شد تا Puppey و یارانش با قبول شکست در مقابل همراهان Kuroky از صحنۀ رقابت‌ها کنار روند و به جایگاهی بهتر از چهارمی TI9 دست نیابند.

فینال Upper Bracket

ادامۀ روند پیروزی‌های OG در مسابقات The International 2019


اکثر تیم‌هایی که به مراحل پایانی The International امسال راه پیدا کرده بودند، همان ترکیب تیم‌های The International 2018 بودند. حضور PSG.LGD و OG در فینال Upper Bracket یادآور فینال رویایی TI8 بود که درخشش Ceb با Axe را با گزارش مهیج OD Pixel در خاطر هواداران حک کرده است. این بار PSG.LGD برای جبران اتفاقات سال گذشته و با تجربه‌ای بیشتر پا به میدان گذاشته بود اما این OG بود که طبق روال بازی‌های فوق‌العادۀ اخیر خود و با تکیه به Draftهای غیرقابل پیش‌بینی خود باز هم به عنوان پیروز میدان سالن مسابقات را ترک می‌کرد.

فینال Lower Bracket

پیروزی Team Liquid در فینال Lower Bracket در مسابقات The International 2019


به نظر می‌رسید که Team Liquid قصد کنار کشیدن از مسیر پر پیچ و خم TI را ندارد و در صدد تکرار اتفاقات The International 2017 باشد. این تیم که سال نه چندان موفقی را پشت سر گذاشته بود، پس از عملکرد ضعیف در دور گروهی حالا به فرم ایده‌آل خود نزدیک می‌شد. در طرف دیگر میدان، PSG.LGD پر انگیزه حضور داشت که تمایل چندانی به قبول شکست در برابر چشمان هواداران خود نداشت. پس از دو بازی حساس که نتیجه را 1 بر 1 به تساوی رسانده بود، نوبت به بازی سوم رسید و با پایان آن، این Team Liquid بود که با تکیه به دستورات کاپیتان Kuro، فاتح میدان لقب گرفت و هواداران تیم میزبان را در بهت و حیرت فرو برد.
حالا نوبت به بازی تاریخی OG و Team Liquid رسیده بود؛ بازی‌ای که برندۀ آن به اولین تیمی تبدیل می‌شد که دو بار موفق به فتح مسابقات The International شده است.

فینال بزرگ

تکمیل مسیر فوق‌العادۀ OG با قهرمانی در مسابقات The International 2019


پس از یک سال انتظار، دوباره نوبت به یک حماسۀ دیگر رسیده بود. برندۀ بازی نه تنها به اولین تیمی تبدیل می‌شد که دو بار Aegis را به خانه برده، بلکه صاحب $15618201 پول می‌شد. با وجود این‌که هیچ کدام از دو تیم از کشور میزبان نبودند، اما حساسیت بالای این دیدار موجب شد، تا هواداران Dota 2 تا لحظۀ آخر پیگیر اتفاقات این سری بازی باشند.
با شروع بازی اول، به نظر می‌رسید که دو تیم در سطح نزدیکی هستند و رقابت تنگاتنگی در راستای پیاده‌سازی استراتژی‌هایشان خواهند داشت. تیم OG موفق شد در دقایق زیادی کنترل بازی را در دست بگیرد اما به دنبال سهل‌انگاری‌های خود در پایان بازی، توسط Team Liquid مجازات شده و کار خود را با شکست در بازی اول آغاز کردند.
در ادامه اما کار برای Liquid سخت و سخت تر شد؛ هرچه بازی‌ها جلوتر می‌رفت، تیم OG احساس خوشایندتری نسبت به برنامه‌های خود پیدا می‌کرد. با وجود این‌که این تیم چهار ماه ابتدایی سال را در تفریح و استراحت گذرانده بود، به نظر می‌رسید که سال‌ها برای این تورنومنت تمرین کرده است. تصمیمات بی نقص و یافتن روزنه‌های استراتژیک، به سرگرمی OG تبدیل شده و راه بازگشت را روی Kuroky و یارانش بسته بود. سه بازی بعدی به صورت یک طرفه با پیروزی N0tail و دیگر بازیکنان OG به پایان رسید تا این تیم در اوج ناباوری به تنها تیمی تبدیل شود که توانسته دو سال پیاپی را با قهرمانی TI به پایان ببرد.
در پایان بازی، بازیکنان Liquid و OG یک‌دیگر را در آغوش کشیدند و تمامی حضار سالن شاهد بالا رفتن Aegis روی سر Ceb، دوست صمیمی N0tail بودند. یکی دیگر از نکاتی که در رابطه با OG جلب نظر می‌کرد، رابطۀ گرم و صمیمی بازیکنان و کادر OG با یکدیگر بود که در جریان بازی و اعتماد بازیکنان به یک‌دیگر نمود پیدا می‌کرد.
این بود خلاصه‌ای از آنچه در مسابقات The International 2019 گذشت. امیدواریم تا با شروع فصل جدید، شاهد بازی‌های فوق‌العاده جذاب Dota 2 باشیم.

جهت مشاهدۀ اخبار بیشتر در زمینۀ Gaming روی این‌جا کلیک کنید.

تگ ها:

Dota 2 Valve The International TI

دیگر مطالب پیشنهادی:

متن دیدگاه

برای ارسال نظر ابتدا باید وارد سایت شوید.

نظرات کاربرها:

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده.